Arap devrimlerinin bir ayağı olarak Martta başlayan sivil devrim hareketinin ardından son bir kaç aydır Suriye'de hüküm süren kargaşanın masum sivillere de yansıması nedeniyle bir grup genç arkadaş bir protesto organizasyonu düzenliyorlar. Herkese açık bu etkinliğin bir de facebook sayfası kurulmuş. Aşağıda vereceğim linkten bu sayfaya ulaşabilir ve grubun manifestosunu okuyabilirsiniz. Manifestonun baş tarafını aşağı almak istedim:

Suriye’de 48 yıldır iktidarda olan baskıcı yönetime karşı gençlerin öncülüğünde Suriye halkı ayaklandı. Der’a şehrinde 15 Mart 2011 tarihinde başlayan protesto gösterileri ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Yüzbinlerce insan “hürriyet” diyerek sokaklara indi.

Baas yönetimi halkın hürriyet talebine sert bir şekilde müdahale ederek, resmi rakamlara göre şu ana ka...dar 3000’den fazla insanı katletti. Hayatını kaybedenler arasında 90 tane de çocuk vardı.

Suriye’de her geçen gün ölü sayısı artıyor. Baas yönetimi Suriyeli kardeşlerimizi sadece hürriyet istedikleri için sistematik bir soykırıma tabi tutuyor. Türkiye’nin yanı başında adeta yeni bir Srebrenitsa yaşanıyor.

Türkiyeli gençler olarak yaşanan bu vahşete seyirci kalmamak adına 15 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir tarafından hareket edip, 16 Temmuz’da Hatay’da olacağız.

grubun sayfası:

http://www.facebook.com/16TemmuzGenclikHareketi

Anahtar Kelimeler: İslami Haber Ver, 16 Temmuz Suriye İçin Sınırlara Dayanıyoruz, Sivil Devrim Hareketi, Sivil Suriye Devrimi, Suriye Baas Rejimi, Suriye Devrimi, Suriye İsyanı, Suriye Protestosu, Suriye Savaşı

mutevaggil , 01/07/2011-22:50 Facebook'ta Paylas