vav harfiArapça nasıl öğrenilir, nerede öğrenilir ve neden öğrenilir? Neden arapça öğrenmeliyim sorularına yanıt arayalım bu yazımızda. Evvela şunu söyleyeyim ben arapça biliyorum diyemem. Öğrenmek için gayretlerim oldu ama henüz tam anlamıyla başaramadım. Ahkam kesmek görüntüsü vermeyeyim diye bu açıklamayı yaptım, aşağıda yazacaklarıma elbette ben de dahilim.

Öncelikle arapça öğrenmek için hangi yollar var, bunlara bir bakalım. En başta, en etkili öğretim metodlarından biri olan yerinde eğitim, yani özel ders. Özel dersten kastım elbette yüzlerce lira verilip özel bir hoca tutmak değil, sınıf eğitiminden bahsediyorum. Bir çok sivil toplum kuruluşu ve kurum arapça kursları veriyor. Bunlardan bazıları tamamen ücretsizken bazısı da cuzi bir meblağ talep edebiliyor. Kurslara bir göz atalım:

1. İSMEK:

ücretsiz kurslardan en bilindik olanı şüphesiz İSMEK. İstanbul'da ikamaet eden ya da kurs için istanbula gidip gelebilecek kişiler için belki de en uygun tercih ismek'in arapça kursları. 2007 yılında ben de buraya 6 ay devam etmiştim. Gayret eden gerçekten birşeyler öğrenebiliyor. İsmek'in arapça kursu olan şubeleri aşağıdaki linkte. kayıt tarihlerini iyi takip etmek lazım:

http://ismek.ibb.gov.tr/ism/kursarama.asp?BransCode=55

2. HALK EĞİTİM MERKEZLERi:

Ülkemizin değişik il ve ilçelerinde belediyelerin düzenlediği halk eğitim merkezleri var. Bunlardan bazıları arapça eğitimi de veriyor. Üstelik halk eğitim merkezleri de ücretsiz eğitim veriyorlar. Arapça kursu var mı diye ilçenizin halk eğitim müdürlüğü sitesine bakabilirsiniz.

3. ÖZEL KURSLAR:

gerek dersaneleri, gerek dil okulları gerekse vakıfların açtığı arapça kursları mevcut. bunlardan dersaneler ve dil okulları nispeten daha pahalı seçenekler, ama vakıf ve derneklerin açtığı kurslara istenen ücretler genelde düşük oluyor, hem bunlar o kurs ya da derneğe bağış adı altında alınıyorlar. Tarih ve Kültür araştırmaları derneğinin açtığı arapça kursu buna bir örnek:

http://www.tarih-kultur.com/?mct=detay&Topic_ID=44073

Kurs ve dersaneler bu şekilde, arapça öğrenmenin diğer bir yolu ise sanal alemden faydalanmaktır. İnternet kullanmasını bilene büyük bir okul ve bu okulda arapça dersleri de var. Yollara devam ediyoruz:

4. SANAL EĞİTİM:

İnternetten arapça eğitimiyle alakalı ücretsiz onlarca kaynak bulabilirsiniz. Sanal Eğitimin tabi ki avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Arapça Dersleri bulabileceğiniz internet kaynaklarından sadece bir kaçını yazacağım. Burada dikkat edilmesi gereken husus kaynağın Ücretsiz olması. Bazı kaynaklar sizlerden ücret talep edebilirler, internette onca ücretsiz kaynak varken, ücretli hizmet satın almayı ben biraz anlamsız buluyorum, aşağıdaki kaynaklardan bazıları düzyazı bazıları ise video kaynaklarıdır:

http://www.ilyasucar.com/arapca-ogreniyorum.html

http://www.arapcaegitimi.com/dersler.php

Youtube Videoları

http://www.arapcadersanesi.com

Belki de en zor ve en çok gayret isteyen, hatta belli bir ön bilgi de isteyebilen bir teknik kitaplardan arapça öğrenmek. Arapça öğrenmek için kitaplar mevcut ama bunlar sizi bir yere kadar getirebilirler,

5. KİTAPLARDAN ÖĞRENMEK:

Benim en başarılı bulduğum arapça kitabı, ensar neşriyat'ın "arapçayı öğreten kitap"'ıdır. ensar nerşiyat'ın internet sitesinden bakabilirsiniz, bunun dışında bir çok arapça öğrenebilecek kitaplar mevcut, aşağıdaki linkleri inceleyiniz.

www.ensarnesriyat.com.tr

http://www.arapcadagitim.com

Başlıca arapça öğrenme yollarını yazdık. Tabi bunlar sizleri bir yere kadar götürecektir. Bugün ilahıyat fakültesinden mezun olanların bile arapçalarını belli bir seviyeye getirebildiklerini de göz önünde tutarak, arapça öğrenmeye bakınız. Unutmayın, eskiden arap coğrafyasındaki araplar bile arapça'nın inceliklerini öğrenmek için ara sıra bedevilerle yaşarlarmış.

Eh, şimdi de neden arapça öğrenmeliyiz? sorusuna bakalım. Arapça Kur'an dilidir ve kur'an'ın anlaşılabilmesi için gerekli bir dildir. Ayrıca hadis, fıkıh, akaid gibi bir çok ilimde asıl kaynaklar arapçadır. Arapça öğrenip islamın ana kaynaklarını aslından okumak gibisi var mı?

Hem ne demişler, bir lisan bir insan, iki lisan, iki insan!

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, İslami Haber Ver, arapça dersleri izle, arapça nasıl öğrenilir, arapça öğrenmek için kitaplar, arapça öğrenmek için nasıl başlanır, arapça öğrenmek için websiteleri, arapça öğrenmek zor mudur, arapça öğrenmenin yolları, online arapça dersleri izle, ücretsiz arapça kursları

mutevaggil , 22/01/2012-11:41 Facebook'ta Paylas