yazının özeti burada

 

Bin yıl sonra bile hayırla yad edilmem, kitaplarımın hala başucu eseri olarak kullanıldığını bilmem, ömrümü din-i mubin adına ne kadar faydalı geçirdiğimi gösteriyor ve ben, mum ışığında ellerim kopuncaya kadar yazdığım on birlerce satırdan yüz binlerce insanın faydalandığını bilmekten ötürü dünyanın en bahtiyar insanıyım. İmam gazaliyim ben, ehli sünnet ulemasının yakıştırdığı nam ile Hüccet'ül İslam'ım.

1058 yılında, bugün İran'ın sınırları içinde yer alan Tus şehrinde dünyaya geldim. Asıl adım ibni Muhammed olup künyem Ebu Hamid'dir. Fakat daha çok El gazali ya da imam gazali olarak tanındım. Hüccet'ül İslam, Ziynuddin ve Muceddidi elf-i evvel gibi lakaplar da ben hayattayken ya da ölümümden sonra insanlar tarafından bana verildi.

Doğup büyüdüğüm dönem, çok karışık, kaotik bir devreydi. Bir yandan Abbasi hilafeti gücünü gittikçe kaybediyor, bir yandan Dünyaya yeni bir devlet olan Selçuklu Hükümdarlığı hakim olmaya çalışıyordu. Sapık mezheplerin ve haşhaşiler gibi terorist grupların da dallanıp budaklanması ve felsefenin, islamın içine futürsüzca enjekte edilmeye çalışılması da cabası.

Zaten her zaman içimde bir ukde kalmıştır. Daha sakin bir dönemde dünyaya gelseydim de şuan bıraktığım eser sayısının iki üç katı daha eser bırakabilseydim.

Babam, ben ufakken kardeşim Ahmet'le birlikte bizleri ilim tahsil etmek üzere bir arkadaşına emanet etti. Böylece tahsil hayatım başlamış oldu. Tus'ta fıkıh okudum. Cürcan'a gidip tahsilime devam ettim. Burada okuduğum herşeyi ezberleme kararı aldım. Çünkü o zamanlar yolculuklarda eşkıyalar önümüzü kesip neyimiz var yoksa (buna ders notlarım da dahil) hiç acımadan alıkoyuyorlardı.Yani bizim dönenimizde söz de uçuyordu yazı da. Siz şimdi çok şanslısın kardeşlerim.

Şimdi, bu yazıyı kendimi anlatmak için yazıyorum ama bunu en kolay nasıl yapabilirim bilmiyorum? Zira sizlere, şunu şunu yaptım, şu işleri başardım, şu kadar eser ve talebe bıraktım diyerek kendimizi övmek  bize yakışmaz.

Gerçi içinizden iyi niyetli olanlar benim bunları övünmek için söylemediğimi anlarlar ama yine de bunu yapmak istemiyorum. Ne yaptıysam Allah rızası için, ümmetin salah ve refah kavuşması içindi. Ömrüm boyunca Kuran ve sünnetten ayrılmadım. Ümmetin fesada düşmesine engel oldum. çarpık felsefi görüşlerin ümmeti yanıltmasını engelledim.

Fakat bir gün bana bir hal geldi. Herşeyden soğudum. Yıl 1095 olsa iktiza eder. Kalbim hiç bir şeyle mutmain olmuyor, beynimde mütemadiyen septik düşünceler hasıl oluyordu. Sonra Allah bana hidayet etti ve hizmetime devam ettim. Bu sizlere bir örnek olsun kardeşim. İnsan bazen kendini kötü hisseder, bazen yaşamaktan sıkılabilir. O zaman Allah'a tam bir teslimiyetle teslim olun. Ben bu tecrübelerimi El Munkiz min ed dalal eserimde anlattım.

Kendimi yeniden bulduktan sonra rektörü olduğum Nizamiye medresesinden istifa ederek Şam'a gitmeye karar verdim. Burada iki sene kalarak kitap yazımına devam ettim. İhyau Ulum idDin'i burada tamamladım. Oradan Hacc'a giderek Bağdat'a döndüm. Fakat Artık yorulmuştum ve doğduğum topraklara geri dönmek istedim. Tus'a döndüm ve burada 10 sene kaldım. Ama ben Bağdat'ı Bağdat beni özlüyordu. 1 seneliğine medinetüsselama dönüp nizamiyede tedrise devam ettim.

Hasretimi giderdikten son yeniden Tus'a döndüm. Burada öğretim hayatımdan elde ettiğim dünya metanı bir medrese inşa ettirirek ahiret ücretine bozdurdum. Ömrümün son beş senesi burada ilim öğreterek, öğrenci yetiştirerek geçirdim.

Yıl 1111'de son nefesimi verdiğimde ardımda bıraktıklarımın bana ahirette yardımcı olmasını ümid ediyorum.

Kardeşlerim,şunu biliniz ki Allah yolunda çalışan insan yorulmaz. Yorulsa da tatlı bir yorgunluk olur. Sözlerimi bitirirken Sizleri Allah'a emanet ediyor ve sizlerden ruhuma birer fatiha okumanızı rica ediyorum.

Anahtar Kelimeler: Tarih, Gazalinin Eserleri, Gazzali, İhya ulumiddin Oku, İmam Gazali Hakkında Bilgi, İmam Gazali Hayatı ve Eserleri, imam gazali kimdir, İmam Gazali ve Felsefe, İmam Gazalinin Eserleri, İmam Gazalinin Görüşleri, İmam Gazalinin Kitapları, İmam Gazalinin Mücadelesi

mustasim billah , 18/10/2009-18:53 Facebook'ta Paylas