şeytanVesvese, sözlükte hışırtı, fısıtlı, gibi gizli ses demektir. Istılahta ise kuruntu, tereddüt, şüphe, aslı olmayan ihtimaller manasına gelir. Vesvas, vesvese veren manasına gelir. Vesvesenin kaynağı nefis ve şeytandır. Bunlar insana verdiği vesveseyle ruhunu yoldan çıkarmaya çalışır. Vesvesenin ilk yerleştiği yer kalptir, buradan diğer organlarına yayılır. Fiilayata dökülmeyen vesvese zararsızdır.

Kuran- Kerim'de vesvese ile ilgili ayetler, şunlardır:

“Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf, 50/16)

“Şeytan Adem’e vesvese verdi” (A’raf, 7/20; Tâha, 20/120)

'Sinsice, kalplere vesvese ve şüphe düşürüp duran' vesvesecinin şerrinden" (Felak 113/4)

"Ki o, insanların göğüslerine vesvese verir (içlerine kuşku, kuruntu fısıldar)" (Nas14/5)

İnsanda en çok vesvese abdest ve namaz konusunda olmaktadır. Acaba yüzümü yıkadım mı, dört rekat mı kıldım beş mi? gibi durumlar vesveseye en çok konu olan sorulardır. Bu tür vesveden korunmak için dini iyi bilmek gerekir.

Ayrıca vesvesenin en önemli ilacı bol bol dua etmek ve Allah'ı zikretmektir. Vesvese geldiği zaman hemen Allah'ı anmalı, salavat getirmeli ve istigfar edilmedir.

---

bu yazının oluşturulmasında:

sorularlaislamiyet,org

dinimizislam.com

osmanlıcaturkce.com sitelerinden yararlanılmıştır.Anahtar Kelimeler: Bir Tanım, Kuranda Vesvese, Vesvese Ayetleri, Vesvese Hakkında Bilgi, Vesvese Hakkında Tavsiyeler, Vesvese İle İlgili Ayetler, Vesvese Nedir, Vesveseden Kurtulma Yolları, Vesveseden Kurtulmak, Vesveseden Nasıl Kurtulunur, Vesvesenin Anlamı

mustasim billah , 13/11/2009-00:04 Facebook'ta Paylas