Bugünku dersimizde CCS kodlarını MPLAB programında nasıl kullanacağımızı göstereceğiz. Bildiğiniz gibi biz programlarımızı CCS PIC C Compiler programında yazıyoruz. Ama program demo olduğundan bazı özelliklerini kullanamıyoruz. 600 dolar verecek kadar zenginde değiliz ki parayı bastırıp programın bütün kullanım özelliklerine sahip olalım.

Gerçi yazdığımız programları PROTEUS’ta deniyoruz, değil mi? Mesela geçtiğimiz derste 0-9 arası bir sayıcı yapmıştık. PROTEUS’a gidip devreyi kurup çalıştırabiliyoruz.

Bunu MikroC ile başladığımız programlama derslerimizden zaten biliyoruz. Bununla birlikte Proteus’ta devre kurmak her zaman akılcı bir yöntem olmayabiliyor. Ya da programınızı yazarken bir registerin içeriğinin ne olduğunu görmek istiyorsunuz. İşte bu yüzden Microchip firmasının kendi ürünü Olan MPLAB programında, yazdığımız kodları derlersek, aynı zamanda debug özelliğini de kullanabiliriz. Bu demek oluyor ki yazdığımız programların simulasyonunu da yababiliriz.

Şimdi sizlere MPLAB ile CCS PIC C nasıl kullanılır, onu göstereceğiz. Bunun için iki ön şartımız var: Birincisi bilgisayarınızda CCS PIC C Compiler kurulu olmalı, ikincisi MPLAB da kurulu olmalıdır. Bunlar bilgisayarınızda kurulu vaziyette hazır ve nazır değillerse, şuradan MPLAB’ı ve şuradan da CCS PIC C Compiler programını indirip mütenazır biçimde bilgisayarınıza kurunuz sofraya öyle oturunuz.

Programları kurduysanız, başlayalım:

1.BURADAN yamayı indirip, kurunuz. Dİrek olarak CCS PIC C compiler klasorüne kuracaktır.

2.Yukarıdaki yamayı indirip kurduysanız. MPLAB'ı açıp Help Menusunden About MBLAB IDE adlı seçeneği tıklayıp karşısınıza gelen pencereden Suite_CCSPic yazısının listelenip listelenmediğine bakınız. bu yazı burada gözüküyorsa devam edebiliriz.

3.MPLAB menülerinden PROJECT Menüsünün altındaki PROJECT WİZARD seçeneğini seçiniz. karşınıza gelen ilk pencereyi NEXT diyerek geçiniz.

4.Sonraki pencerede Kullanmak istediğiniz PIC türünü belirleyiniz. biz genelde PIC16f877A kullanıyoruz. listeden seçip NEXT deyiniz.

5. Sonraki pencere aşağıdaki gib bir pencere olacak. gördüğünüz gibi Active toolsuite yazan yerin karşısı "CCS C Compiler for PIC10/12/14/16/18" olmalıdır, öyle yapınız: http://img413.imageshack.us/img413/7990/96007856cb3.gif

6.Sonraki adımda projemize isim veriniz ve kaydetmek istediğiniz yeri belirtiniz. Burada DİKKAT: bu yer, kaynak kodunuz neredeyse orası olmalıdır. Mesela, geçen derste yaptığımız 0-9 sayıcıyı hangi klasörün içine kaydettiyseniz oluşturacağımız proje dosyası da orda olsun ki problem yaşamayalım. NEEEEXT.

7. En son adımda, geçenlerde yazdığımız 0-9 arası sayıcının kaynak dosyasını ekleyiniz ve NEXT deyiniz. İşte bitti. Bir dahaki derste compile ve MPLAB SIM ile debug yaparız.

ANAHTARS: CCS PIC MPLAM kullanımı, simulasyon, debug

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici, c dili ile matlab, ccs pic c Matlab, matlab kullanımı

peynir6 suyu tozu , 11/06/2008-17:39 Facebook'ta Paylas