cübbeli ahmet hoca efendiMalum ramazan bayramındayız ve bayram ziyaretler yapılıyor. Bayram ziyaretlerimizin birinde şu mevzu ortaya atıldı: "Cübbeli Ahmet Hoca Efendi gibi bir hocanın Flash TV gibi ne idüğü belli bir kanalda ne işi var?" Niye O kanalda çıkıyor? Başka kanal mı kalmadı? İşte gittiğimiz bir akrabanın evinde böyle bir muhabbet açıldı. Cübbeli Hoca'nın Flash TV'de ramazan boyunca sohbet verdiğini ben de görmüştüm.

Ve ne yalan söylemeli, ilk gördüümde ben de üzülmedim değil. Sanırım ramazanın ikinci günüydü. Zapping yaparken hocayla karşılaştım. Her zamanki gibi hararetle bir şeyler anlatıyordu. Fakat ekranın üst köşelerinden birinde TV logosunu görünce önce inanamadım. Flash TV idi bu. Eski kasetlerden, banttan yayın yapıyorlardır zannetim önce. Ama baktım ki köşede canlı diyor. Hayretim üzüntüye dönüştü. Gerçi hoca, daha önce Fatih Altaylı ile Teke Tek Programına çıkmış ve hoca orada da eleştirilmişti. Ben ise bu durumu şurada yazdığım yazıyla desteklemiştim.

Neyse, muhabbetin açıldığı ziyaret evinde, tartışmacılardan birine göre hoca: TV kanalı ile yaptığı anlaşmayı çıkarıp göstermiş ve niye bu kanalı seçtiğini açıklamış.   Sebep şudur ki anlaşmaya göre Hoca, hiç bir şekilde sansüre uğramayacak, istediği konu hakkında konuşabilecekti. Bilenler bilir ki hocaefendi kitabın ortasından konuşmayı sever :) Üstalik hoca kanalda beş kuruş para almadığını da açıklamış... (ben seyretmedim bu açıklamaları.) Üstelik hocanın kendi başına iş yapmadığını üstadından izin aldığını, istiareye yattığını vs... biliyoruz.

Kısacası, Cübbeli Ahmed Hoca, sırf Allah rızası için, sevabını Allahtan bekleyerek böyle bir işe girişmiş. Hoca, verdiği bir sohbette, beni dindar geçinen kanallar çağırmıyor ki konuşayım diye sitem etmişti. Siteminde de haklı. Hem böylesi daha evladır belki, o kanalın seyirci kitlesinin kulaklarına da bir iki birşeyler girer de tebliğ yerini bulur hem.

Bununla birlikte hocanın o kendine has, eğlenceli uslubü, popüler medyada yer almaya başladı (Daha geçen gün hocanın "güzellik sırrı" gazetelerin bütün internet siterlerinde vardı). İroni şu ki: 90 yılların sonunda ikibinlerin başında, biraz da 28 şubatın inayetiyle kendisini öcü, devlet düşmanı, terörist, şeriatçı (!?) gibi gösteren medya şuan hocanın daha çok sempatizan kazanmasına vesile oluyor. Halbuki hoca aynı hoca; bu konuştuklarının aynısını kendi cami cemaatine de konuşuyordu...

Açık bir durum var ki hoca dini sevdirmeye çalışıyor, bunu da bir yere kadar başardığına inanıyorum. Aynen nihat hatipoğlu'nun menkıbeleri anlatması örneğinde olduğu gibi hoca da esprili anlatımıyla gönülleri (kalperli ısındıralacakları) feth etmiş durumda...

Son söz; Umarım hocanın medyadaki yerini genişletmesi, imajını kötü şekilde etkilemez, hoca da popüler medyada daha çok yer alabilmek, sesini herkese duyurmak için bir "Laz imama", daha kötüsü bir Yaşar Nuri'ye yada zekariya beyaz'a dönüşmez. Ki böyle bir şey olacağını şahsen hiç zannetmiyorum.


Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, Cübbeli Ahmet Hoca Flash TV Programı, Cübbeli Ahmet Hoca Ramazan Sohbetleri, Cübbeli Ahmet Hoca Sohbetleri, Cübbeli Ahmet Hoca Vaazları, Cübbeli Ahmet Hocanın TV Programları

mutevaggil , 11/09/2010-13:04 Facebook'ta Paylas