musluk çeşmeİstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ilginç bir sergi bu hafta içinden itibaren gezilebilecekmiş değerli ruzname.net takipçileri. Bu sergide, Eski istanbul'da kullanılan su ile ilgili alet edavat görücüye çıkıyormuş.  Ab-ı Hayat İstanbul Suları ve Su kültürü Sergisini Türk İslam Eserleri Müzersinde görebilirsimiz. Haberin ayrıntısı için aşağıyı okuyabilirsiniz:

Adell Armatür ve TİEM’in Ab-ı Hayat İstanbul suları ve Su Kültürü adlı ortak sergisi 15.05.2010 - 15.08.2010 tarihlerinde Sultanahmet’de Türk ve İslâm Eserleri Müzesinde izleyicilerle buluşacak.

Adell koleksiyonundaki tarihi muslukların yanı sıra; ibrikler, maşrapalar, şifa tasları, mataralar, hamam eşyaları, işlemeli bez havlular, çeşme gravürleri, kartpostallar gibi efemeralar ve TİEM’den su yolları haritaları, çeşme kitabeleri gibi son derece nadir eserler sergilenecek.

Su bütün dinlerde, kültürlerde kutsal kabul edilir. Su hayatın vazgeçilmez bir kaynağıdır. Su hayattır. Su gücü temsil eder. Tarih boyunca çeşmeler, sebiller, hamamlar, şadırvanlar, sarnıçlar, ayazmalar, su yolları ve su kemerleri bu kültürün eserleri olarak ortaya çıkmıştır.

İstanbul yüzyıllar boyunca bir su kenti ve su medeniyetinin beşiği olmuştur. Kutsal suyun geçtiği her yapıda, su kültürüyle ilgili eserlerde bunu görürüz.

Avrupa’da sudan ilham alan pek çok ünlü sanatçı vardır. Leonardo Da Vinci’nin suyla ilgili çalışmaları, Michelangelo’nun Nuh Tufanı’nı anlatan Sistine Şapali’ndeki tavan resimleri gibi. Fuzuli ilâhi aşkını Su kasidesi ile anlatır.

Adell Armatür koleksiyonuyla Su Kültürünün seçkin örneklerinin korunmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını hedeflediği bir sosyal sorumluluk projesi ile bir müzenin ilk adımlarını atmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Kültürel Haber Et, İstanbul 2010 Kültür Başkenti, İstanbul Çeşmeleri, İstanbul Sergileri, istanbul2010.org, İstanbulda Su Aletleri, İstanbulun Suları, Kültür Başkenti Etkinlikleri, Su Araçları Sergisi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi

mutevaggil , 02/05/2010-10:25 Facebook'ta Paylas