Son yıllarda çılgın bir moda haline kişisel gelişim kitapları bugünkü konumuzu oluşturuyor. Şimdilerde hemen her yayınevi, bu türden kitaplar yayınlayarak pazar payından hakkına düşeni almak istiyor. Ee, konu arz talep meselesi. İnsanlar, ilgi göstermese böyle bir ihtiyaç da olmazdı herhalde.

Çünkü icatlar ihtiyaçlardan doğar. Çağımız insanı, yani modern (!) insan buna ihtiyaç duyuyor. Neden mi? Manevi değerler kayboluyor çünkü. Bir takım manevi değer yargılarından, çağın gerektirdiği meşguliyetlerden ötürü nasibini alamayanlar kendilerini kişisel gelişim kitaplarına yöneltiyor.

Ben bu tür kitaplardan hoşlanan ya da bunları okuyan grup okuyuculardan değilim. Dahası, bu tür kitapları oldum olası sevmem ve nedense bana bunların ticari bir kaygıdan öte gitmeyen eserler olarak gelir.

Kişisel gelişimini tamamlamak ya da geliştirmek isteyenler, Allah'ın kitabına ve peygamberin sünnetine bakabilirler aslında. Kuran ve sünnet, aguşunu açmış da kişisel gelişim kitaplarına dadanan okuyucuları bekliyor.Devamını Oku »