Bu dersimizde dizileri tanıyacağız, dizi kavramını bir uygulamamızda kullanacağız. Muhteremler, dizi dediğimiz yapılar her programlama dilinde çokça kullanılır. Çünkü bası uygulamalarda inanılmaz kolaylıklar sağlar programcıya.

Bizler de iyi bir programcı olabilmek, verimli programlar yazabilmek için dizileri kullanmasını bilmeliyiz. Bakın sizlere şu örneği vererek dizi’nin önemini anlatmaya çalışayım.

Mesela herhangi bir programlama dilinde 10 öğrencinin matematik dersinden aldığı notu klavyeden girmemiz isteniyor. Normalde nasıl yapardık: (mesela programlama dilimizde “Yazdır” diye bir komutumuz olsun)

Yazdır 1.öğrencinin notu
Yazdır 2.öğrencinin notu
Yazdır 3.öğrencinin notu

Yazdır 10.öğrencinin notu

Gördüğünüz gibi 10 öğrencinin notunu girebilmek için 10 satır program yazmak zorundayız. Ama dizileri bilirsek değiliz. Diziler birden fazla aynı türden değerleri tutan yapılardır. Bu tanıma göre, biz 10 tane puan değeri (tam sayı) değeri tutan bir dizi açmak istersek;

int Notlar[10] diyeceğiz.

Bunun manası “içlerine tamsayı değer atacağım notlar adında 10’luk bir dizi aç”.

O zaman

1.öğrencinin notunu Notlar[1]
1.öğrencinin notunu Notlar[2]
1.öğrencinin notunu Notlar[3]

1.öğrencinin notunu Notlar[10]

İçine atabiliriz. “Eee, Ne anladık? Yine 10 satır yazıyoruz, kolaylık bunun neresinde?” Diye düşünüyorsunuz. Haklısınız. Ama biz araya bir döngü komutu sokarsak işi 3 satıra indirgeyebiliriz.. Mesela:

for (i=1; i <11; i++)
{Devamını Oku »