Merhaba arkadaşlar, bugunkü dersimizde basit bir saat yapacağız. Bu saat devresi çok da fonksiyonel olmayan, ilk değeri kendimizin girdiği bir saat olacak.

Unutmayın biz bu uygulamayı CCS programlama bilgimizi ve algoritma mantığımızı geliştirmek için yapmış olacağız. yoksa canımımız gerçek bir saat yapmak istese bir real time clock entegresi kullanırdık, böylece enerji kesildiğinde saat normal saatle eş zamanlı olarak çalışırdı. Bildiğin tam bir saat olurdu ya, neyse :)

Evet saat devremizin kodu aşağıda: 16f877A ile gerçekleştirdiğimiz bu devrede saat değeri LCD ekranda gösteriliyor. SAAT ve DAKİKA adlı butonlarla saatimizi ayarlıyoruz ve çalışmaya bırakıyoruz. RESET butonu ise saati sıfırlıyor. bu haliyle projemizi, 1 er saniye ile artan bir kronometre olarak tasavvur edebilirsiniz. Artık kodları teker teker anlatmıyorum. Sizler bakın, anlayamadığınız yerlerde yorum yoluyla sorularınızı sorabilirsiniz. Şu kadarını söyleyeyim ki her bir saniye artışı timer kesmesi ile yapılıyor. timer2 modülünü 10ms de bir kesme verecek şekilde ayarladık. ve her 100 adet kesmede (sayac değişkeniyle) saniye 1 artıyor.

Devrenin Proteus Simülasyon görüntüsü:Devamını Oku »