Geçtiğimiz hafta içinde yurdum insanının gerçekleştirdiği birçok teknolojik gelişme duydum. Üstü üste Gazetede, internette, televizyonda haberini gördüğüm bu icatlara bir vatan evladı olarak çok sevindim. Biraz da şaşırdım. İnşallah kaydedilen bu gelişmeler, gerçekleşen buluşlar artık kendi ayaklarımız üzerinde durmaya başladığımızın göstergesi olur.


Geçen hafta içinde çeşitli medya yayın organları yoluyla ard arda duyduğum şu icatları kısaca yazalım:


1.Suyunu salmayan domates: Bugüne kadar hep Japonlardan duyduğumuz küp şeklinde karpuz, çekirdeksiz meyveler vs... gibi icatlardan biri ülkemizde vuku bulmuş. Antalyalı girişimciler suyunu salmayan, sıksanız bile suyunu bırakmayan domates yetiştirmişler. Sulu fakat suyunu bırakmıyor. İlginç.


2.Kanamayı 10 saniyede durduran ilaç: Allah için tababette zaten iyi durumdaydık bence. Mehmet öz, gazi yaşargil, bingür sönmez gibi dünyaya nam salmış doktorlarımız da var. Bu icadı doktor kökenli olmayan bir vatandaşımız gerçekleştirmiş. Mucidimiz, devlet tarafından koruma altına alınmış. Bu güzel buluş özellikle trafik kazalarında sıkça görülen kan kaybından ölümleri azaltır diye düşünüyorum.
Devamını Oku »