facebook simgeEfendim, Facebook dedikleri gavur icadı video paylaşımı alanında da aldı başını gidiyor. Neredeyse Youtube'nin pabucunu dama atacak. Mesela benim bir kardeşim var. Bir oturuyor bunun başına, onlarca videoyu izliyor. Bense çok az bakıyorum bu sitedeki videolara. Fakat bazen burada gördüğüm güzel bir videoyu indirmek istiyorum.  İşte bu yazıda facebook'tan video indirmenin yollarını anlatacağım ki siz de facebooktan video indirebilesiniz. Hadi o zaman işimize başlayalım.

Facebook sistesinden video indirmek için bir kaç yol var. Hadi bunlara adım adım bir bakış atalım. DİKKAT: YAZI UZUN DİYİP VAZGEÇMEYİN. BURADA 3 FARKLI YÖNTEM VAR! HEPSİ DE GAYET KOLAY

1.YOL: www.yehha.org

yehha.org adlı siteye gidin. Facebook'tan indirmek istediğiniz videoyu seçin. Mesela ben kendi üe adımla girdiğimde bir arkadaşımın paylaşmış olduğu videonun linkini aldım. Şu video link:

http://www.facebook.com/home.php?#/video/video.php?v=189997843629

yehha.org sitesindeki boşluğa bu video linkini kopyalayıp hemen yanındaki aşağı doğru yeşil ok resmine tıklayın. Bunları aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

facebook

 

Videonun boyutuna göre biraz beklersiniz. Bekleme süresinin sonunda videonun altına doğru bir link göreceksiniz. Aşağıdaki resimde görülen Sarı renkli yazıda buraya sağ tıklayarak farklı kaydedin diyor. Dediğini yapın ve videoyu bilgisayarınıza kaydedin:

facebook video

Ben bu yöntemi denedim, gayet güzel çalışıyor. Siz de facebooktan bu yöntemi kullanarak video indirebilirsiniz. Bu yol, internetten fazla anlamayanlar için ideal. bundan sonrakiler biraz daha bilgi istiyor. Eğer fazla bilgili değilseniz bu yöntem size yeterlidir.


2.YOL: Firefox Eklentisiyle Video İndirme

Benim gibi, firefox ile internet sitelerini geziyorsanız, tam size göre bir add on yani eklenti var. Greasemonkey adlı eklentiyi buradan indiriniz ve kurunuz. Biliyorsunuz ki yeni bir firefox eklentisi kurulduğunda firefoxu yeniden başlatmanız gerekecek başlatınız.

Eğer bu eklentiyi başarılı bir şekilde kurulup etkinlleştiyse sağ alt köşede şirin bir çocuk resmi çıkacak. İşte bu kerata: monkey

Yeniden başlattıysanız, şuradan facebook video indirme scripti ne tıklayınız size aşağıdaki pencere gelecek, oradan yükle adlı butona tıklayınız:

facebook video yukle

Bu kadar! Şimdi hesabınızla facebook'a giriş yaptığınızda video paylaşımlarının yanında bir takım linkler çıkacak. Video indir linkine göz koyduğunuz tıklayarak videoyu indirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu olay tüm çıplaklığıyla görülüyor:

facebook


3.YOL: İnternet Explorer ile Videoyu Almak

İnternet explorer kullanıcıları da facebookta izledikleri videoyu bilgisayarlarına indirebilir. Aslında, siz facebooktan video izlediğiniz zaman zaten bilgisayarınıza iniyor, acı ama gerçek. isterseniz bakalım:

1. İnternet explorer ile videoyu sonuna kadar izleyiniz.

2. İnternet Explorer'da Dosya, Düzen diye devam eden yukarıdaki menuden Araçlar kısmına tıklayınız, sonra da İnternet Seçenekleri adlı seçeneğe (en altta) tıklayınız.

facebook video

3. gelen pencereden gözatma geçmişi başlıklı kısmında ayarlar a tıklayınız.

facebook video

4. Bu kez gelen pencereden Dosyaları Görüntüle adlı butona tıklayınız.

video

5. Gelen penceredeki dosyaları Son erişim Tarihine göre sıralayınız. Orada uzunca bir isimli dosya göreceksiniz. İşte o sizin videodur. masaüstüne alınız. bitti.

facebook

---

Bu yöntem, firfeox kullanıcıları için de geçerli. yani facebookta izlenen videolar firefoxunda cache inde kalıyor.oradan da facebook kullanıcıları videoları çekebilirler.

Kotalı internet kullanan arkadaşlar kotayı neden aştıklarını anlamışlardır herhalde :) Görüldüğü gibi siz videoyu izlerken aynı zamanda indirmiş de oluyorsunuz!!!

SON bir NOT: Bu yöntemlerin hepsini tek tek denedim arkadaşlar. Hepsi de işe yarıyor. O yüzden bu konuda itiraz istemiyorum. İşinize yaradıysa teşekkürü de unutmayınız, o kadar emek çektim. emeğe biraz saygı :)

 


Anahtar Kelimeler: Tekno Haber, Facebook Video Bilgisayara İndirmek, Facebook Video İndirme, Facebook Video Nasıl İndirilir, Facebook Videolarını İndirin, Facebooktan Nasıl Video İndirilir, Facebooktan Video İndir Resimli Anlatım, Facebooktan Video İndirme Yöntemi, Facebooktan Video İndirmek

peynir6 suyu tozu , 29/11/2009-23:33 Facebook'ta Paylas