İtalyan yazar Umberto Eco ile ilk tanışmam Foucault Sarkacı ile olmuştu. Bu sancılı kitabı bitirebilmiş çok fazla derinliğine inemesem de burada bir değerlendirmesini yapmıştım sizlere. Bu kez Gülün Adıyla bir kez daha karşımıza çıktı Eco.

Aslında Gülün Adı yazarın ilk romanı ve Eco’ya ün sağlayanı. Kitap, anlattığı olaylar bir yana Orta Çağ tarihinin psikolojik, sosyolojik ve siyasal durumunu çok başarılı bir biçimde yansıtmasıyla ünlenmiş durumda. Bu yönden haklı bir ün. Çünkü kitabın Konusu klasik bir cinayet romanı hüviyetinde. Eğer başarılı bir biçimde ortaçağ havası tanıtılamasaydı, o başarılı betimleme ve tasvirler yapılmasaydı kitabın ünlenecek bir yanı kalmazdı.

Gerçi bazı okuyucular betimlemelerin uzunluğundan şikâyetçiler. Hatta kitabın başlarını okuyup sıkılıp bırakanlar varmış. Eco ise bir makalesinde ilk 100 sayfasından sonra romanın okuyucuya çok şey vereceğini söylüyor ve ekliyor: O uzun betimlemeleri yapmak zorundaydım, çünkü ortaçağ havasını başka türlü yakalayamazdım.

Kitabın ilk 100 sayfasını bitirenler için ikinci bir test ise 100 ila 350 sayfalar arasında. Zira bu sayfalarda konuya girilse bile oldukça olaylar ağır ilerliyor. Ama ondan sonrası gayet akıcı ve heyecanlı. Olay 1320’li yıllarda İtalya’nın kuzeyinde büyük bir manastırdaki seri cinayetler üzerine kurulu. Baş kahramanlarımız Baskerville’li William Birader, ve onun çömezi Genç Melkli  Adso manastır baş rahibi tarafından cinayetleri çözmekle görevli. Daha fazlası kitapta.

Sonuç olarak, romanda edebilik aramayanlar, sadece olaylar anlatılsın isteyenler için sıkıcı bir kitap olabilir. Roman okurken genel kültürüme katkısı olması lazım diyenler içinse bir başucu kitabı olabilir. Yani bu öyle bir kitap ki ya çok sevilir, ya da hiç sevilmez. Tıpkı Foucault Sarkacı gibi.  Şunu da ekleyelim, Gülün Adı, Foucault sarkacından çok daha kolay okunabilir bir metne sahip.

Bu romanın aynı ismi taşıyan bir filme sinemaya da uyarlandığını söylerek bitirelim. 1986 yapımı filmde Sean Connary rol almış.

TAGS: Umberto Eco,Gülün Adı özet, Gülün Adı film, Baserville 'li William, Melkli Adso, the name of the rose film.

Anahtar Kelimeler: Kitap, Gülün Adı Filmi, Gülün Adı Özet, Gülün Adı Romanı, Umberto Eco Hayatı Ve Eserleri, Umberto Eco Kimdir, Umberto Eco Kitapları

mustasim billah , 02/09/2008-09:13 Facebook'ta Paylas