hayrettin karamanİstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, İslam hukuku alanında dünyanın kabul ettiği bir otorite olan Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın 50. akademik yılı onuruna etkinlik düzenliyor. Panel, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde, bugün saat 13.30'da Karaman'ın hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel film gösterimiyle başlayacak.

 

Kültür AŞ'nin programında; yarım asrı bulan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce konferans, seminer, panel veren, binlerce öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın ilim hayatı farklı yönleriyle değerlendirilecek. M.Akif Aydın'ın başkanlığını yapacağı açık oturuma; Ahmet Taşgetiren, İsmail Kara, Mustafa Uzun ve Mehmet Erdoğan katılacak. Ayrıca İhsan Karaman, Muhammed Tahir Klavuz, Eyüp Sait Kaya ve Adnan Aslan ise Karaman ile hatıralarını aktaracak.

Modern bir din alimi

Her kesimde saygı uyandıran bir isim Hayrettin Karaman. "İnsanları "od ile" korkutmayan, güleryüzlü, esprili, hoşgörülü bir din âlimi. İçtihad kapısının kapanmadığına ve asla kapanmayacağına inanıyor, daha da önemlisi bu inancını cesaretle dile getiriyor." Yazdığı kitap ve makalelerle İslam hukukunun günümüze yansıyan problemlerine çözüm yolları sunuyor. Türkiye'de geniş bir dindar kitle, kafasının karıştırıldığı mevzularda onun duruşuna bakıyor. Karaman Hoca, Yeni Şafak gazetesinde yazıyor. Arapça, Farsça ve Fransızca biliyor.

50. akademik yılını kutlayan Karaman, Ahıska Türklerinden. 1934, Çorum doğumlu. Babası demirci ustası Nureddin Efendi, aslen Erzurumlu. Haşarı bir çocuktur Hayrettin Hoca. Okulla arası iyi değildir. Ortaokulun birinci sınıfında çeşitli sebeplerle başarısız olur; okulla karneyle pek ilgilenmeyen ailesine sınıfı geçtiğini söyleyerek, bir otobüse atlar ve Kırıkkale'deki akrabalarının yanına kaçar. Çünkü ailesinin yüzüne bakacak hali yoktur. Bu, ilk firarıdır. Bir süre sonra Çorum'a dönmek zorunda kalan Hayrettin önce terzi çıraklığı yapar. Daha sonra da babasının yanında çalışır. Memnuniyetsizliği sürünce, ikinci kez evden kaçar. Ankara'da işportacılığa başlar, çakmak, tarak, kolye satar. Aradan üç ay geçmiştir ki; bir gün kendisini teşhis eden bir hemşehrisi, annesinin üzüntüden perişan bir halde olduğunu anlatınca rikkate gelen Hayrettin evine döner. Fakat pek ders almamıştır; hiçbir şey olmamış gibi davranan ailesi tarafından bir daha kaçmasın diye kendi haline bırakılınca, kafasına uygun arkadaş edinerek keyfince bir mahalle hayatı yaşamaya başlar. Hoca, o dönemde en az altı kızla gönül bağı kurduğunu ifade ediyor. Kendi ifadesiyle tam bir serseri hayatı yaşar. Ta ki 16 yaşına kadar.

16 yaşında Kur'an öğrendi

1950 yılının kış aylarıdır. Bir gün pencereden dışarıda yağan kar'ı seyrederken o sırada aynı odada Kur'an okumakta olan Zahide ebesinin fısıltı halindeki sesi onu birden şaşırtıcı bir şekilde etkiler; büyülenmiş gibidir. Dönüp ebesinin başına gider; "Ebe, der, bana Kur'an okumayı öğretir misin?" Torunundan böyle bir şeyi hiç beklemeyen Zahide Hanım, önce gözlüklerinin tepesinden hayretle bakar, işin ciddiyetini anlayınca gözlerinde bir anda iki damla yaş belirir. "Tabii, der, neden olmasın? Bir elifba alıp başlayalım!" Eski harfleri tanıdığı için kendine güvenen Hayrettin "Hayır, der, şimdi mushaftan okuyacağız!" Ve Zahide ebe, Nas Sûresi'ni açar, "Şu kaf, şu lâm, kafın üzerindeki de ötre..." diye gösterip eski heceleme usulüyle torununu okutmaya başlar. Artık Hayrettin'in önünde yepyeni bir dünya açılmıştır.

1958 Konya İmam-Hatip Lisesi'nden mezun olur ve yatılı olarak İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne girer. Mahmut Celaleddin Ökten, Ömer Nasuhi Bilmen, Ahmet Davudoğlu, Bekir Sadak, Ali Özek gibi hocalardan, Yaman Dede olarak bilinen Abdulkadir Keçeoğlu'ndan ders alır. Yarım asrı geçen hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında sayısız konferans, seminer, panel, vaaz ve hutbe veren Karaman, MÜ İlahiyat Fakültesi'ndeki görevinden başörtüsü yasağı sebebiyle 2000 yılında istifa eder.

Aradan geçen 50 yıllık süreçte Karaman Hoca, İslam'ı yaşaması, Kur'an ve sünnete bağlılığı, sadece İslâm hukuku alanında değil, diğer ilim dallarına da vukufiyeti ile halkın sözüne itibar ettiği, son noktayı koyan otorite olmayı başarmıştır. Hayrettin Karaman, gök kubbede hoş bir sadâ bırakmıştır.

kaynak: zaman

Anahtar Kelimeler: Kültürel Haber Et, Din Paneli, Hayrettin Karaman Hayatı ve Eserleri, Hayrettin Karaman Hoca, Hayrettin Karaman Kimdir, Hayrettin Karaman Kitapları, Hayrettin Karaman Özgeçmiş, Hayrettin Karamanın Fetvaları, Panel Nedir, Panelin Tanımı

mutevaggil , 05/12/2009-12:53 Facebook'ta Paylas