‘’Ey peygamber! Eşlerine kızlarına ve mümin kadınlara söyle : dışarı çıkarken örtülerini üzerlerine alsınlar. Onların tanınmaları ve incitilmemeleri için en güzel olanı budur. Allah çok bağışlayan ve esirgeyendir.’’ (ahzab)

Kapanmak güzeldir. Kapalı giyinmek ve zinanın her türlüsünden kaçınmanın yanı sıra karşı cinsi etkilemeden açık kalmak belki 21.yüzyılın kabul edilebilirleri arasına girse de, kapanmak başkadır, kapanmak güzeldir.

Bir mesajdır en başta, bir hatırlatmadır kendinle birlikte çevren ve seni görenler için. Allah ı anmadır, zikirdir, sessizce edilen zarif bir duadır. Aslında en önemlisi bir ayettir, Rahman ın bizden istediğir. Bir huzurdur. Bir simgedir.  Kulluk görevini yapmadığı gibi yapanlara engel olanlar için bir tokattır. Bir tebliğdir. Benim yanımda Allah ı sevmeyen durmasındır. Bir göze alıştır günümüz Türkiye sinde, iki kere iki dört eder şeklinde açık bir ifadeyle kabul edilmese çoğu zaman ikinci plana atılmadır. Konuşurken insanların önce dinlememesi, bir şey anlatırken yanındakine anlatmasıdır. Bir göze alıştır, beraberinde güçtür, kuvvettir. Pek çok soru bir cevaptır. Bir silkinmedir, bir kapanıştır..

Bir iradedir. Dolabının boşalmasıdır, önem sıranın değişmesidir. Beraberinde çevrenin değişmesidir. İradenin kabul ettiğini nefsine uygulatmadır. Nefsine şahit olmaktır, kendine ettiğin zulmü görmektir.

Bir korunmadır  Bir zaman tasarrufçusudur. Boş zamanların katilidir. Bekçidir. Bir kavrayıştır, bir uyanıştır. Gönderiliş amacına uygun nadide davranışlardandır. Bir cevaptır, vakit gelip sorulduğunda ‘’Senin rızan için…’’diyebilmektir. Bir baş kaldırıştır. Önceden sessiz kaldığın davranışlara temsil ettiğinin de etkisiyle sessiz kalamamandır.

Bir acıdır, senin bildiğini bilmeyen bunca insana yeniden başka bir pencereden bakmaktır. Bir sukuttur, dudaklarının arasından her çıkanın yazıldığını bilmektir. Bir amaçtır,  tabuları yıkmaya zulümleri kaldırmaya, örnek olmaya çalışmaktır. Bir eliftir, bir vavdır, bir adım ilerlemektir..

Bir müjdedir, bir rahmettir, bir tefekkürdür…

HÜMA OSMANOĞLU

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, Kapanmak, Niçin Kapanmak Lazım, Örtünmek, Tesettürün Hikmetleri

huma , 05/12/2009-19:36 Facebook'ta Paylas