abbasiler dönemiBu hafta sizlere kısaca tanıtacağım kitap, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın Beyan Yayınları tarafından çıkarılan Abbasiler Dönemi kitabı. Risale hüviyetindeki bu küçük kitapta İlk dönem Abbasi sultanları kısaca tanıtılıyor. Bu yapılırken aynı zamanda geçmişte yapılan hatalar üzerinden günümüz müslümanlarına tavsiyelerde bulunuyor Süreyya Hoca. Abbasi halifelerinin pek bilinmeyen yönlerini kitaptan okuyabiliyoruz.

Kitapta yer alan Halifelerin ekseriyetinin kötü bir yönetici olduğu gerçeği kitaptan çıkaracağımız ilk sonuç. Abbasi Halifelerinin hayatlarına dair Kaynaklarıyla beraber verilen kesitlerde hep bir zulüm; zevk ve dünya meşgalesi ön planda. Kitaptan öğrendiğimiz bir başka gerçek Neredeyse zamanının ehli sünnet imamlarına eziyet etmeyen halife yok. Saltanat ve övülme sevdası abbasi Halifelerinin sonunu getirmiş görünüyor.

Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırma; Abbasi halifelerinin hayatlarını anlatırken bir yandan da okuyucuyla muhabbete geçip ona; halifelerin düştüğü hataları göstererek bunlar üzerinden okuyuca tavsiyelerde bulunuyor. İslam Medeniyetinin aslında nasıl olması gerektiğine dair ipuçları veriyor ve zülum ile abad olmanın bir işe yaramadığını dile getiriyor. Kısacası bu kitap hem akademik bir eser hem de bir deneme tadında, okunası güzel bir çalışma olmuş.

Kitapta bütün halifeler yok. Kurucusu Abdullah İbni Abbas'tan El Mu'tez Billah'a kadar olan halifelerin hayatları okuyucuya sunuluyor. Hocamızın kendine has uslubuyla halifleri değerlendirdiği bu kitabı okumanızı sizlere tavsiye ederim. Kitabın bilgileri aşağıdadır:

Yayın Yılı: 2002
92 sayfa
3. Hm. Kağıt
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9754730539
Dili: Türkçe


Anahtar Kelimeler: Kitap, Abbasi Devleti Olayları, Abbasi Devrinde Yaşananlar, Abbasi Halifeleri, Abbasi Sultanları, Abbasiler Devleti Halifeleri, Abbasiler Devleti Sultanları, Abbasiler Dönemi Olayları, Abbasiler vs Emeviler, Abbasilerde İmamlar, Kısaca Abbasiler Dönemi

mutevaggil , 23/02/2011-20:17 Facebook'ta Paylas