kurbanKurban bayramı yaklaşıyor. Malum tartışmalar yine ayyuka yükseliyor. Kurbanı bir vahşet, bir katliam olarak algılayan zihniyet bu "çağdışı" uygulamanın bir an önce bitirilmesini diliyor. Dayanakları da her zamanki gibi Kurban'ın Kuran-ı Kerim'de yer almadığı. Peki kazın ayağı öyle mi? Değil tabi ki. Zaten bu kısır zihniyetin niyeti başka. Sanki Kuran'da yer alan diğer şeyleri yerine getiriyorlar da...

Bir kere şu saçma mantığa bir paragraf açmak istiyorum: Kuran'da yoksa dinde de yok, Kuranda varsa dinde de vardır. Bu cehalletten başka bir şey değildir. İslam dini "Kuran'da yazıyor mu?" gibi alelade bir cümleyle geçiştirikecek bir din değildir. Üstüne üstlük bu mantık artık emir cümlesi olarak bile değil de kelime bazında kullanıyor. Neredeyse Kuran'da kelimesi geçiyor mu diyecekler. Neyse, konumuza dönelim:

Allah adına Kurban kesmek, Kuran-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde yer almaktadır. Bunlara yazımızın ilerleyen kısmında değineceğiz.

Şimdi Kurban'ın tanımını yapalım: Kurban kelime olarak "yakınlaşmak" manasına gelir. Kurban, belirli vakitlerde, belirli bir hayvan türünü, usülune uygun olarak ve  sadece Allah adına yapılan, hayvanı boğazlamak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir. Allah dışında başka biri ya da bir şey için kesilmiş hayvanın eti yenmez.

Kurban ibadeti ne zamandan beri yapılmaktadır? Kurban ibadeti, insanlık tarihi kadar eskidir. İlk Kurbanları, ilk insan Hz. Adem'in oğulları Habil ve Kabil kesmiştir (Mâide 5/27). Kabil Kurbanı Allah rızasını gözeterek kesmediği için onun kurbanı Allah tarafından ibadet olarak kabul edilmemiştir.

Bir başka vakit, hemen herkesin bildiği gibi, İbrahim Peygamber oğlu İsmail'i kurban edecekken Allah tarafından ona(a.s.) bir koç indirilmiş, o da bu koçu kurban etmiştir.

Kurban ibadetinin amacı nedir? Kurban, evvela mal ile yapılan bir ibadettir. Kişioğlunun Allah için malından harcayıp harcamadığını sınamak, fakir fukaraya ve akrabalara kurban etinden dağıtırak sosyal dayanışmaya teşvik etmek kurban ibadetinin en önemli amaçlarındandır.

Kurban ibadetinin Kuran-ı Kerimde yer alıp almaması meselesine gelince: Kuranı kerim'de önceki peygamberlerin kestikleri kurbanlardan, hacıların hac'da kurban kesmesi gerektiğinden çeşitli ayetlerle bahsedilir. Son olarak Kevser suresinde "Rabbini Tesbih et ve kurban kes" diye emredilir.

Kurban kesmek, Hanefi mezhebine göre vacib, şafi mezhebine göreyse sünneti lazımedir (gerekli sünnet). Allah kuran-ı kerimde şöyle buyuruyor: “Kurbanlarınızın etleri ya da kanları Allah’a ulaşmaz; ama sizin takvanız Allah’a ulaşır.” (22/37)

Hali vakti yerinde olan her müslüman kurban keserek bu ibadeti usulunce yerine getirmelidir. Kurbanın Kurban bayramının ilk üç günü kesilmesi gerektiğini hatırlatarak bir de hadisi şerifle yazımızı bitirelim:

Kim imkan bulur da kurban kesmezse, namazgahımıza yaklaşmasın... (ibn mace)


Anahtar Kelimeler: Tefsir - Kuran, Kimler Kurban Kesmelidir, Kurban İbadetinin Tarihi, Kurban İle İlgili Ayetler, Kurban İle İlgili Hadisler, Kurban Kesmenin Dini Hükmü Nedir, Kurban Ne Demektir, Kurban Ne İçin Kesilir, Kurban Ne Zaman Kesilir, Kurbanın Anlamı, Kurbanın Dini Dayanağı Nedir

mutevaggil , 13/11/2009-23:00 Facebook'ta Paylas