yahudilerTabii ki Yahudilerden bahsediyorum.. Yahudiler Kenan bölgesine (Ürdün nehri batısındaki Filistin toprakları) yerleşen Hz İbrahim’in torunu olan Yakup peygamberin soyundan gelirler. Yakup peygamber sonraları İsrail lakabıyla anılacağından kavmine de israiloğulları denilir.

Yakup peygamberin oğlu olan Hz. Yusuf’a kardeşlerinin tuzak kurması, kuyuya atılması, köle olması, iftiraya uğraması, zindandan çıkıp Mısır’a vezir olmasına kadar geçen büyüleyici bir hikayesi vardır ki Kur’an bundan kıssaların en güzeli diye bahseder. Bu kıssanın sonunda Yakup peygamber ve ailesi (yani israiloğulları) Mısır’a yerleşmişlerdir. Önceleri yönetimde söz sahibi olan ve yüksek mevkilerde bulunan israiloğulları, zamanla ezilen, hor görülen bir millet olmuştur (bazı kaynaklarda bu sürecin hz Yusuf’un ölümüyle beraber olduğu söylenir).

Hz Yusuf döneminde hükümdar olarak anılan ülkenin en yetkili kişisi, Hz Musa döneminde –yaklaşık 400 sene olduğu rivayet edilir.- Firavun olarak anılmaktadır.  Ve işkence büyüktür.. israiloğullarının doğan erkek bebekleri öldürülür, kız bebekleri sağ bırakılır. İşte tam bu dönemde Hz Musa’nın mucizevi hayatı başlar. Bir İsrailli ailede doğan hz Musa, sandala konulup Firavun ve eşi Asiye’nin evlatlığı olmasından, yanlışlıkla adam öldürüp ülkesini terk etmesinden, Medyen’e gitmesinden, hz. Şuayb’a çobanlık yapmasından sonra kızlarından biri ile evlenip peygamberlik de verildikten sonra ülkesi Mısıra artık hak din ile tebliğe gider.

Mısır’da pek çok olaydan sonra hz Musa ve israiloğulları yarılan Kızıldeniz’den geçerler. Bu israiloğullarının zulümden kurtuluşudur, Allah’ın eşsiz bir mucizesini görmüşlerdir ve yanlarında peygamberleri vardır. “İnsan daha ne isteyebilir ki” deseler tam yerine oturacak bir cümledir. Ancak bunu tercih etmezler hz Musa’nın Tur dağında 40 gece kalmasını fırsat bilerek Samiri’nin yaptığı altın buzağıya tapınmaya başlarlar… Bununla da bitmez, kavmi Hz Musa’dan su ister ve hz Musa asasıyla kayaya vurunca 12 pınar fışkırır. Ve Allah’ın ayeti iner “size gönderdiğimiz güzel rızıklarda yiyin (kudret helvası ile bıldırcın)” fakat nankörlük eder ve yerin bitirdiği bitkilerden de isteriz derler. Bunca mucizeye rağmen yine tatmin olmaz yürekleri ve Allah'ı açıkça görmek isterler ve bunun üzerine gözleri göre göre yıldırım çarpar kendilerini.

Bu ve bunun gibi pek çok nankörlüklerinden sonra Arz-ı Mev’ud (kutsal topraklar) a ulaşılırlar. Her kabileden 1 kişi olmak kaydıyla öncü bir grup göndeririler. Gelenlerin orda çok kuvvetli ,iri yarı bir halkın yaşadığını (amelika kavmi ve kenanlar) söylemesi ile israilloğulları korkarlar ve hz Musa’ya sen ve Tanrın gidip savaşın derler. Bunun üzerine 40 yıl boyunca çölde dolaşırlar ve İlahi yazgı Mısır’dan çıkan her bir israiloğlu ölene kadar oraya girmelerine izin vermez..

Dünya tarihine de bakacak olursak israiloğulları sürekli zulüme uğramış, bulundukları ülkelerde bir türlü sevilememiş ve sonunda pek çok yerde soykırımlara maruz kalmışlardır. Huyundan mıdır, nankörlüğünden midir, laf anlamayışından mıdır bilinmez kimse sevmez bu milleti. Her gittikleri yerde başlı başına bir problemdirler. “Yahudi kılıklı” derseniz birine pek çok ülkede hakaret sayılır.  Babaannemin ben küçükken Yahudilerle ilgili anlattığı bir hikayeyi yazarak yazımı bitirmek istiyorum; Osmanlının son zamanlarında Yahudi bir adam ile Müslüman bir genç kavgaya tutuşmuşlar, karşıdan zabitin geldiğini gören Yahudi bir yandan karşısındakine vuruyormuş bir yandan da “ne vurursun bre Müslüman” diye bağırıyormuş.:)

Anahtar Kelimeler: Araştırma - İnceleme, İslam Araştırmaları, Arzi Mevud Nedir, İsrailoğulları Kimdir, Yahudilik Hakkında Bilgi, Yahudilik Nedir

huma , 15/02/2010-23:22 Facebook'ta Paylas