minare yasagiMalumunuz, geçen hafta sonu Avrupa’nın En Batılı, en medeni -ki cumhuriyetin ilk yıllarında hazırlanan medeni yasamızı oradan almıştık- ülkelerinden biri olan İsviçre’de minarelerle alakalı bir referandum yapıldı ve halkın yüzde elli yedisi minarelerden rahatsız olduklarını belirtti. Yani İsviçre’de minareler yasaklandı. Ama neden buna ihtiyaç duyuldu acaba?

Topu topu dört minaresi olan İsviçre’nin minareden neden rahatsız olduğunu kestirmek son derece güç. Acaba minareleri yüksekliğinden ötürü tehlikeli buluyorlar da yaşamları için birer tehdit mi oluşturduğunu düşünüyorlar. Bu, iyimser bir yaklaşım olur. Zira bu dört minarenin boyu çok uzun değil, son derece mütevaziler.

Gazetelerde dolaşan bir minare fotoğrafı vardı. İsviçre’deki bir camiden. Bu fotoğraf yasak olayının ilk gününden itibaren dikkatimi çekmiştir. Eğer yüksekliğinden ötürü insanlar minarelerden korkuyorlarsa resimde arkada kalan muhtemelen bir kiliseye ait kule minareden daha yüksek. Fotoğrafı bulursam buraya koyacağım. Dolayısıyla yasaklama gayeleri bu olamaz.

Peki, amaç bu değilse ne? Neden yasaklanıyor minareler?  İslam’ın önlenemez yükselişi mi tedirgin ediyor batılıyı yoksa belirgin bir hoşgörüsüzlük mü bu? Ya da tarihten kalma bir rövanş olarak mı görülüyor bu yasak? Neden batıyor minareler  dört yüz bin müslümanın beraberce yaşadığı İsviçre insanının gözüne? Akif'in mısrasını mı hatırlayalım illa ki buyurmuştu üstad:

Kızımın örtüsü batmakta rezilin gözüne
Acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne

Nedeni ne olursa olsun, medeniyetin beşiği diye lanse edilen batıdan böyle bir yasak çıkması, demokrasinin sadece ülkemizde değil batıda da tam oturmadığının acı bir göstergesi olsa gerek (Batıdan yükselen yasak karşıtı seslerin samimi olanlarını burada tenzih edelim). Batı, batı diye sızlayanlarımız umarım şöyle bir silkinip kendine gelir ve batılının saf çıkarcı halini görüp biraz olsun ibret alır.

Cemil Meriç’in bir sözüydü galiba: Batının da batısında Doğu vardır diyor ya da buna benzer bir şey. Ne diyelim biz de batı batı diye tutturmamızın sonucunda doğuyu  buluruz inşallah. Ne de olsa dünya yuvarlak!

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, İsviçrede Minareler, Minare Yasağı, Minare Yasağının Kapsamı, Minare Yasağının Nedeni, Minareler Neden Yasaklandı

mutevaggil , 04/12/2009-18:38 Facebook'ta Paylas