Günümüzde her ne kadar tam tersi bir durum söz konusu olsa da geçtiğimiz yüzyıllarda İslam medeniyeti bilimi üretim piyasaya süren fabrika görevini üstlenmişti. Bu günleri hatırlatmak ve Müslüman âlimlerin insanlığa yaptığı hizmetleri dünyaya göstermek adına geçtiğimiz aylarda piyasaya güzel bir eser çıktı.

Prof. Dr. Salim El Hassani’nin başkanlığını yaptığı Bilim Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından çeşitli ülkelerden birçok akademisyenin katılımıyla hazırlanan, “1001 Inventions Book” adı ve “Dünyamızdaki Müslüman mirasını keşfedin” sloganıyla piyasaya çıkan kitabının ana sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz. Bu değerli eser; Ev, Okul, Pazar, Hastane, Şehir, dünya, evren konseptlerine ayrılmış ve bu alanlardaki icatlar ile bu icatları gerçekleştiren ilim adamlarından bahsediyor.

Kitaptan başka, konuyla alakalı özel üretilmiş posterleri Buradan sipariş edebilirsiniz. Yalnız Posterler Biraz pahalı duruyor. Ama içimizde bu konuların meraklıları olabilir. Şurada ise kitabın, öğretmenler için hazırlanmış demo sayfalarını ücretsizce indirip inceleyebilirsiniz.

Biraz önbilgi olması açısından Kitapta yer alan mucitler ve buluşlarından dört örnek:

İbni Yunus:(?-1009) Galile’den önce sarkacı buldu.
İbnünnefis:(1210-1288) Küçük kan dolaşımını bulan ünlü İslam alimi.
İbni Cessar:(?- 1009) Cüzzam hastalığının sebeb ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan müslüman tabip.
İbni Karaka:(?- 1100) Dokuzyüz yıl önce torna tezgahı yapan bilgin.

Son olarak, konumuzla alakalı, yukarıdaki kitap ve organizasyondan bağımsız olarak bildirmek istediğim bir eser, yerli öğretim görevlilerimiz tarafından hazırlanan güzel bir çalışma var. Ünlü sibernetik ve hiyel (mekanik) üstadı Ebu’l iz El Cezeri’nin ünlü eseri Kitab-ül Camii Beyn-el ilmi vel-amel En Nafi-i fi Sınaat-il hiyel, Türkçe adıyla Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitabın orjinal hali flash ile hazırlanmış e-kitap şekliyle meraklılarının sayfalarını çevirmesini bekliyor: Burada! .

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, islam ilim icatları, müslüman icatları, müslüman mucit

mustasim billah , 28/12/2008-21:28 Facebook'ta Paylas