MikroC derleyecisinin Kullanılması

Bu ilk dersimizde, MikroC derleyicisiyle biraz tanış olalım. Bunun için çok basit bir program yazalım. 16F877A çipimizin PORTB ucuna bağlı 8 adet LED’i devamlı bir saniye aralıklarla olarak yakıp söndürelim.DİKKAT: bu dersi takip edebilmek için MikroC derleyicisini kurmuş olmanız gerekmektedir. Henüz kurmadıysanız, BURAYA tıklayıp derleyiciyi indirin ve sisteminize kurduktan sonra dersimize dönün. Sinirli hoca tabiriyle çık dışarı evladım. Ders alet edevatını getir de gel :)

Evet, kurduysak MikroC derleyicimizi açalım. Aşağıdaki resimdeki gibi Project Menüsünün altından New Project’e tıklayarak ilk proje dosyamızı oluşturalım.

 

 

Gelen pencerede projemizin konfigürasyonunu yapalım. Yani Projeye İsim vermek, saklanacağı yeri ayarlamak, PIC türünü seçmek, kristal frekansını belirlemek. Flaglar için DEFAULT ayarlarını kullanabilirsiniz. Sonra OK diyerek proje alanımıza dönüyoruz.

 

 

OK’a basar basmaz proje adımızın yazılı olduğu bir sayfa çıktı karşımıza. Mesela ben projeme “yaksondur” ismini vermiştim ve şimdi o isimli bir sayfa karşımda.Gelen sayfaya aşağıdaki kodları yazalım. Size tavsiyem kodları kopyala yapıştır yapmak yerine hiç anlamasanız da tek yek yazmak. Zaten C diline biraz aşinaysanız kodlar çok da yabancı gelmez sizlere. Hiç anlamayanlar ve bu kodların kendilerine hiç bir şey çağrıştırmayanlar da korkmasın. Çünkü sizlere henüz komutları öğretmedik, dolayısıyla anlamamız normal. Bu ilk derste aslında MikroC derleyicisinin kullanımını gösteriyoruz. Şimdilik, Programlama değil amacımız.void main()

{

PORTB=0;
TRISB=0;

while(1)
{

PORTB=~PORTB;
delay_ms(1000);

}


}


Program yazımını bitirdiysek PROJECT menüsü altından BUILD’e tıklıyoruz yani programımızı derliyoruz, bir başka değişle bize lazım olan .HEX dosyasını üretiyoruz.

 


Eğer program kodlarımızı doğru yazdıysanız, derleyicinin altında yer alan pencerede başarı mesajıyla karışılacaksınız. Aşağıdaki resimdeki gibi.

Eğer üstteki gibi Success ifadesini görmüyorsanız, bunun yerine bir takım hatalar ve hataların yer aldığı satırları göreceksiniz. Program kodunda bir şeyler unutmuşsunuz ya da yanlış yazmışsınız demektir. Düzeltmek için yazdığınız kodlarla yukarıdaki kodu karşılaştırın ve hatalarınızı düzeltin. Sonra tekrar PROJECT ---> BUILD diyerek programı derleyin. Yine hatalara rastlıyorsan en iyisi sen yukarıdaki kodları elle girmek yerine kopyala yapıştır yap. Ve yeniden derle. En sonunda yukarıdaki gibi bir Success ifadesiyle karşılaşacaksın.Bunun manası programımızın mantığa aykırı hiç biri yani yok ve. hex dosyası üretildi.

.hex dosyanız projenizi kaydettiğiniz klasörün içindedir. Bu dersimiz bu kadar. Sonraki dersimizde PROTEUS kullanarak yazdığımız programın bir simülasyonunu gerçekleştireceğiz. Böylece programımız PIC16F877A’ya yüklenince gerçekten amaca uygun çalışıyor mu anlayacağız. Yani yazdığımız her program için gerçek hayatta devre kurmak yerine PROTEUS’da deneyerek zamandan tasarruf yapacağız.Peki, Bu derste ne öğrendik?

1.MikroC derleyicisinde bir proje oluşturmayı,

2.kodları yazmayı,

3.yazılan kodları derlemeyi.

 Ders-2'ye git

 

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici

peynir6 suyu tozu , 28/04/2008-12:54 Facebook'ta Paylas