gul muhammed savPeygamber efendimizin (s.a.v) bir çok isminin, sıfatının ve künyesinin olduğu biliniyor. Bugün gazetesi de bu konuyala alakalı bir haber yayınlamış. Burada bir kısmını sizinle paylaşayacağım.  Ayrıca bu konuyla alakalı bir çok yazı hatta müstakil eserler var. Efendimizin isim ve sıfatları, hatta künyelerini bilmek ve saygı göstermek her mümin için bir gerekliliktir. Onu hakkıyla tanımak, kendisine atfedilen isimlerin manalarını öğrenmekten geçer.

Söz gelimi, Mekkeli müşrik taifesi bie  kendisine "el emin" sıfatıyla hitab etmişlerdir. Bu ne demektir? Bu isim ona neden verilmiştir? Eğer bunları bilirsek efendimize olan sevgi ve saygımız daha da pekişecektir. Bu benim düşüncem tabi. Buyurun gazeteden aldığım pasaj ve yazı sonunda da kaynağı var. (Selavat getirmeyi unutmayalım!)

Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) değişik isimleri vardır.Bunlardan Muhammed ism-i şerifleri Kur'an-ı Kerim'de (Âl-i İmran, 3/144; Ahzab, 33/40; Muhammed, 47/2; Fetih, 48/29) ayetlerinde zikredilmektedir.Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in 47. sûresi Efendimizin bu mübarek ismini taşımaktadır.Bu isimlerden bazıları geçmiş kitaplarda da zikredilmektedir.Mesela Hz. İsa'nın (ala nebiyyina ve aleyhi's-selam) O'nu “Ahmed” olarak müjdelediğini Kur'an haber vermiştir. (Saf, 61/6)Muhammed, övülmeye layık olan, herkes tarafından övülen demektir.Ahmed ise, Allah'a en fazla teşekkür eden, hamd eden demektir.Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) en çok Muhammed ismi ile anılmış, Muhammed ismini kullanmıştır.Bunların yanında bir de Resûlullah (aleyhi ekmelü't-tehaya) Hz. Hadîce Validemiz'den doğan ilk çocuğu “Kasım”dan dolayı, “Ebu'l-Kasım” künyesiyle anılıyordu.

Bir hadis-i şeriflerinde Efendimiz “Benim beş tane ismim vardır: Ben Muhammed'im! Ben Ahmed'im! Ben Mahî'yim ki, Yüce Allah, küfrü benimle yok edecektir! Ben Haşir'im ki, insanlar, Kıyamet günü beni takip ederek haşr olunacaklardır! Ben Âkıb'ım ki, benden sonra peygamber yoktur!” (Buharî, Menakıb 17) buyurmuştur.Allah Resûlü'nün (sallallahu aleyhi ve sellem) isimleri yukarıda sayılanlardan ibaret olmayıp bunların sayısının çok fazla olduğunu söyleyen İslam bilginleri de vardır.Bunlara göre Kur'an-ı Kerim'de Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sıfatları olarak anılan, Resûl, Nebi, Şahid, Mübeşşir, Beşîr, Münzir, Siracu'n-Nûr, Müddessir, Müzzemmil, Hatemü'n-Nebiyyîn gibi isimler de aslında O'nun birer ismidir.

Yüce Allah aynı zamanda şerefli elçisini kendine ait iki isim olan “Raûf” ve “Rahîm” isimleriyle de şereflendirmiş ve Resûlullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) nezdindeki değerine işaret etmiştir (Tevbe, 9/128).O'nun isimlerinin çokluğu, isim sahibinin şeref ve üstünlüğünü gösterir.

---

* yazının kaynağı:

http://spor.bugun.com.tr/foto-galeri/154455-peygamberimizin-bilinmeyenleri-galerisi.aspx

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, el emin ne demektir, hz muhammed ne demektir, hz muhammedin isimleri, hz muhammedin künyeleri, hz muhammedin sıfatları, peygamber efendimizin künyeleri, peygamberimizin isim ve sıfatları, peygamberimizin isimleri nelerdir, peygamberimizin kaç ismi var

mutevaggil , 10/01/2012-20:37 Facebook'ta Paylas