Değişkenler, bütün programlama dillerinde olduğu gibi PHP'de de önemli bir konudur. Değişken diye, program esnasında içeriği değiştirilebilen birimlere denir. Ne demek şimdi bu? Değişken olayını anlamak için şöyle bir örnek verelim: 3 ile 5 sayısının çarpıldığı bir programımız olsun.

<?php

echo 3 * 5;

?>

Yukarıdaki program ekrana 15 değerini yazar (echo komutunun görevini biliyorsunuz). Çünkü 3 ve 5 in çarpımı 15 dir. Ayrıca 3 ve 5 birer sabittir (constant). Çünkü programımız boyunca ikisi de değişmiyor. Şimdi bu programı şöyle yapalım. 3 ile 5 i değil de kullanıcının gireceği bir sayıyla 5 i çarpalım.


<?php

...

echo $sayimiz * 5;

?>

Gördüğünüz gibi yukarıda 5 ile "sayimiz" adlı değişkeni çarpmış olduk. Eğer biz bir form oluşturur, kullanıcıdan bir sayı girmesini ister ve bu sayıyı sayicimiz adlı değişkene atarsak (bunları ileride göreceğiz) $sayicimiz bizim bir değişkenimiz olur. mesela bu işlem bittikten sonra başa dönüp kullanıcadan başka bir sayı ister ve sayimiz adlı değişkene atarsak, program içinde "sayicimiz" ın içeriğini değiştirmiş olduk. işte bu yüzden bunlara değişken diyoruz. Yani içeriğini istediğimiz gibi değiştirebildiğimiz için.

Değişken tanımlarken dolar işaretini ($) kullanıyoruz ve türkçe karakter kullanmıyoruz. sadece sayılardan oluşan değişken ismi kullanmıyoruz:

$sayimiz,

$deneme,

$ilker17,

$bir_iki,

 

gibi değişkenler uygundur. Değişkenlere rakam, sayı, kelime, cümle, paragraf vs. atayabiliriz. C de olmayann bir özellik bu.

Mesela:

$ilk_sayi = 17;
$adim = "mehmet";
$adresim = "zümrüt sokak, elmas apartmanı, daire 7";

Konumuz kıssaydı, değişkenler böylece bitti. Hala anlamadıysanız, endişe yapmayınız. İleride örnek yaptıkça aklımıza yatacaktır.

Şimdilik iyi günler.

Anahtar Kelimeler: Programlama Dilleri, kolay php dersleri, php degisken nedir, php öğren

peynir6 suyu tozu , 07/03/2009-23:00 Facebook'ta Paylas