php codeBu dersimizde PHP ile MYSQL' bağlanmayı göreceğiz. MYSQL bir veritabanı sunucusudur. Veritabanına ihtiyaç duyan PHP tabanlı siteler genelde MYSQL sorgulama dilini kullanır. MYSQL diliyle gerçekten kolayca bir veritabanını yönetebilirsiniz. Tabiki PHP ile bir veritabanını yönetmek için önce MYSQL'e bağlanmak gerekir. MYSQL servere bağlanabilmek için ise mysql_connect fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyonun nasıl kullanıldığını aşağıdaki basit bir örnekle inceleyelim.<?php

$host = "localhost";
$KullaniciAdi = "ruzname";
$Sifre= "123456";

$Baglan = mysql_connect($host,$KullaniciAdi,$Sifre);

if (!$Baglan) die ("bağlanamadı...");

?>


 

Yukarıdaki ilk satırlarda phpymadmin kullanıcı adı ve şifremizi birer değişkene atadık. Ve mysql_connect komutunun içinde kullandık. Eğer kullanıcı adı, şifre ve host adı doğruysa mysql!e bağlanır. $Baglan değişkeni ise fonksiyon başarılı biçimde çalıştığı için 1 olur.

Eğer Bağlan değişkeni 0 olursa, bu demektir ki mysql'e bağlanamadı. Bu yüzden bir if komutuyla bu şartı da kullanıcıya haberdar ediyoruz.

 

Şimdi MYSQL'de bir veritabanına bağlanalım. mysql_Select_db()fonksiyonu da bu iş için var. Yukarıdaki değişkenlere bir de veritabanı ismini eklememiz gerekecek:
<?php

$host = "localhost";
$KullaniciAdi = "ruzname";
$Sifre = "123456";
$DbAdi ="ruzname_forum"

$Baglan = mysql_connect($host,$KullaniciAdi,$Sifre);

if (!$Baglan) die (" mysql'e bağlanamadı...");

mysql_select_db($DbAdi,$Baglan) or die ("veritabanına bağlanamadı");

?>


 

 

Görüldüğü gibi mysql_connect() fonksiyonu ile MYSQL'e, mysql_select_db() fonksiyonuyla da MYSQL'deki bir veritabanına bağlandık. Bugünkü dersimiz bu kadar.

Bir dahaki dersimizde bir veritabanında bulunan bir tabloya veri girmeyi görelim. Hatta Phpmyadmin ile bir tablo oluşturmayı da görelim. Şimdilik  herkese iyi günler dilerim.

Anahtar Kelimeler: Programlama Dilleri, PHP de MYSQL Kodları, PHP de MYSQL Komutları, PHP ile Database Bağlantısı, PHP ile database Fonksiyonları, PHP ile MYSQL e Bağlanmak, PHP ile MYSQL Kullanımı, PHP ile Veritabanına Bağlanmak, PHP Veritabanı Fonksiyonları

peynir6 suyu tozu , 11/11/2009-19:42 Facebook'ta Paylas