Sevgili arkadaşlar, Bundan sonra derslerimize CCS PIC C Compiler ile programlama üzerinden devam edeceğiz. MikroC Compileri bugünden itibaren bir kenara koyacağız. Neden böyle oldu derseniz, bir açıklaması yok. Akşam oldu böyle oldu, diyelim biz şuna.

Peki CCS PIC C ile MikroC arasındaki farklar neler? Hangisi daha iyi? Hangisi daha kolay? Bu ve benzeri sorulara bir cevap ararsak:

1.MikroC’nin derleyicisini kullanmak daha kolay, daha güzel. CCS PIC C derleyici biraz sırıtıyor. Kullanışlı değil.

2.MikroC kütüphaneleri daha gelişmiş. One-Wire, CAN, USB gibi kütüphaneleri kullanması daha kolay gibime geldi. Yardım klasörü, örnekleri daha anlaşılır ve takip edilebilir. E, madem MikroC avantajlı niye devam etmiyoruz diyorsunuzdur. Devamı var:

3. CCS PIC C MikroC’ye göre daha kapsamlı bir C dili desteği sunuyor. C dilinin hemen bütün özellikleri CCS PIC C de mevcut, ama MikroC de değil.

4.Microchip firması, MikroC derleyiciyi değil CCS derleyiciyi destekliyor (resmi sitelerinde demek istiyorum.) Hal böyleyken, telefunken sayın seyirciler.

Ama şunu da itiraf edeyim ki MikroC derleyicisini bir Yugoslav firması değil de Amerikan firması geliştirip piyasaya sürseydi şu ankinden çok daha popüler olurdu. Onun kalbimizde ayrı bir yeri var.

CCS PIC C olayına geri dönersek, önce derleyiciyi bir tanıtalım sizlere. Sonra devam ederiz. Ama en baştan alamayacağız. Geçtiğimiz konulara bir daha dönmeyeceğiz. Timer konusuyla devam edeceğiz. Kesmelere göz atacağız. Sonra bir sürü program yazacağız. İnşallah.

CCS PIC programlamanın örnekleri bol miktarda net piyasısında olsa da konu anlatımına dair pek türkçe kaynağı yok. Elden ele bir ingilizce bir kitapın türkçe çevirisi dolaşıyor ama çok fazla verimli değil. Burada herkesin anlayacağı biçimden derslerimizi anlatmaya gayret göstereceğiz.

Bu arada şunu da söyleyeyim, yakında Texas Ins. Firmasının şirin mikrodenetyecisi MSP430 (MSP 430 serisi denetleyiciler) hakkında türkçe dersler hazırlamak niyetindeyim.

TAGS: CCS PIC C dersler, CCS PIC C kitap, CCS PIC C kaynak, CCS PIC C türkçe, CCS PIC MikroC farklar, CCS PIC C örnekler, CCS PIC timer.

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici, CCS PIC C dersleri, Mikroc vs PIC CCS, PIC Programlama Dersleri

peynir6 suyu tozu , 05/06/2008-17:22 Facebook'ta Paylas