no islamSinema, dizi, televizyon programları ve edebiyat eserlerinde geçen ve direk Islami ya da ona ait değerleri aşağılayan ve/veya kötüleyen ifadelerle açığa çıkan, dolaylı ya da doğrudan, kasıtlı ya da sehven güdülen bir husumet türü var. Tamamen İslamı karalamak ve küçük düşürmek amaçlı bu davranışlar. Şimdi bunlardan bazılarını örnek vereceğim. Müslümanların ayık olması, gerekirse bu eserleri ve yapımları boykot etmesi gerekiyor. Hiç bir şey de yapamıyorsa evlerine sokmaması gerekiyor.

Reşit olmayan akrabalarımızın, tanıdıklarımızın, dostlarımızı bu tür eser ve yapımlardan uzak tutalım. reşit olup da iman selahiyetini tam haiz olmamış arkadaşlar da bu gruba dahildir. tabi ki kimsenin özgürlüğünü elinden alamayız, o yüzden zorlama şeklinde değil de tavsiye şeklinde yapalım bu işi.

şimdi bazı örnekler:

şeytan ayetleri: baştan sona kin ve nefret kusan bir eser. eserde yazar salman rushdie, hz. peygamber'e şeytan tarafından vahyedildiğini tasvir eden bir kurgu yapmış. okumayın, okutturmayın. (zorla değil tabi ki güzellikle, öğüt vererek vazgeçirin)

ilahi komedya: ortaçağ karanlığında yazılmış bu eserde, müellif dante, hz. peygamberi cehenemmdeyken tasvir ediyor.

southpark: animasyon türü tv dizisi olan bu yayında hz. peygamber resmedilmiştir. üstelik dalga geçilerek pelüş oyuncak kıyafeti giydirilmiştir. güya pegamberimizin yüzünü göstermeyip islamı kurallara uyduklarını dile getirmişlerdir.

bu yukarıdakiler aşırı düşmanlık ve aşağılama içeriyor. bundan sonra yazacaklarım daha hafif tam düşmanlık diyemeyiz ama olsun, nifak tohumunun büyüğü küçüğü olmaz.

allah'ın kızları: nedim gürsel'in romanında islam'ın ilk zamanları anlatılıyor ama dini değelerle hakaretten kitap mahkemelik oldu. bununla birlikte davadan beraat kararı çıktı.

suç ve ceza: dosto, burada hz. peygambere şizofren (sara hastası da olabilir, birebir hatırlayamadım) diyor. tek satırlık ve araya sıkıştırılmış bir cümle ama olsun. bak aklımda kalmış mesela. masumane (?!) bir cümle gibi gözükse de şeytan ayrıntıda gizlidir.

24: bir zamanlar ülkemizde de sevilerek izlenen dizinin son bölümlerinde islam dini adına terör eylemleri yapan bir türk terörist konu edildi.

---

* yazı sahsıma ait olup ilk defa eksisozluk.com'da yayınlanmıstır.

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası

mutevaggil , 07/08/2011-21:14 Facebook'ta Paylas