Bir kaç gün önce bu sitede Sultan Abdulhamid Han hakkında bir kitap tanıtmıştık sizlere. İşte yeni bir kitap daha. Özellikle tarih yazılarıyla gündeme oturan araştırmacı yazar Prof.Dr. Mustafa Armağan "Abdulhamid'in Kurtlarla Dansı" adlı kitabın ikincisini çıkarmış. Timaş yayınlarından çıkan kitap bir yandan Sultan ikinci Abdulhamid Han hakkındaki iftiraları yine çürütürken liderlik vasıflarını ve devlet yönetimindeki stratejilerini de ortaya koyuyormuş. Aynı zamanda Abdulhamid ile alakalı hatıralarda kitapta yer alıyormuş.

Kitaptan bir alıntı:

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez’in geçen Ramazan ayında bizzat yaşadığı bir olay.

Belarus’un başkenti Minsk’e bağlı İvya köyünde bir camide namaz kıldırıyor kendisi. Önde erkekler, arkada kadınlar namaza duruyorlar. Salâvat getirilen kısımda kadınlı erkekli cemaatten ilahi formunda bir ses yükseliyor: “La İlahe İllallah Cebrail Melekullah. La İlahe İllallah Mikail Melekullah.” Şaşırıyor, devam ediyor namaza. İkinci arada bu defa Azrail ve İsrafil meleklerin isimleri zikrediliyor. Sonraki aralarda ise sırasıyla bütün Peygamberler sayılıyor. En son arada ise doğal olarak; “La İlahe İllallah Muhammed Rasulullah” sesleri yükseliyor. Ancak hemen ikinci mısra geliyor arkadan; “La İlahe İllallah Abdülhamid Halifeti Rasulullah.”

Mehmet Görmez, “Salâvatlar bitti ama ben de bittim” diye anlatıyordu gözleri dolarak, “Neredeydim, hangi zamandaydım, şaşırmıştım.”

Mustafa Armağan Kimdir?

İÜ Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nden mezun olduktan sonra çeşitli yayınevlerinde editör olarak çalıştı. 1995-1996 arasında İzlenim dergisinin yayın yönetmenliğini yürüttü.

Sosyal Bilimler Ansiklopedisi (Risale Yayınları, 4 cilt) ve Osmanlı Ansiklopedisi (Ağaç Yayıncılık, 7 cilt) adlı çalışmalarının yayın koordinatörlüklerinde bulundu. M. M. Şerif'in 4 ciltlik İslam Düşüncesi Tarihi adlı derlemesi (İnsan Yayınları, 1990-91) yayına hazırladı. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından iki defa ödüle layık görüldü: Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası (F.Capra'dan tercüme, 1989) ve Şehir, Ey Şehir (deneme, 1997).

Telif kitapları olan Gelenek (1992), Gelenek ve Modernlik Arasında (1995), Şehir Asla Unutmaz (1996) ve Bursa Şehrengizi (1998) dışında derleme ve çeviri olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nda yayın bölümü yöneticisi olarak görev yapmakta, Mehtap TV'de Tarih Aynası adında bir program sunmaktadır. (vikipedia)

Anahtar Kelimeler: Kitap, Abdulhamid İle İlgili Kitaplar, Abdulhamid İle İlgili Yazılar, Halife Abdulhamid Han, Mustafa Armağan Hayatı ve Eserleri, Mustafa Armağan Kimdir, Mustafa Armağan Kitapları, Mustafa Armanağan Yazıları, Osmanlının Son Dönemleri

mutevaggil , 07/12/2009-18:42 Facebook'ta Paylas