atomRus Pravda gazetesi Müslümanlarca gerçekleştirilip vazgeçilmez hale gelen keşif ve icatlara yer verdi. İşte Ruslara göre, en önemli 10 Müslüman icadı. Tabi bu yazı nın bilimsel olmaktan çok uzak olduğunu ve Sadece okumak için oluşturulmuş bir liste olduğunu da belirtmek gerekir. Bu haber ilk kez 2006 yılının aralık yayınlanmış bense yeni görüyorum. Buyurun, müslüman icadi 10 önemli buluş.

10.Kahve:

Halid isimli bir Arap, Etyopya'nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645'te Venedik'e geldi.

9.Satranç:

Eski Hindistan'da ortaya çıkan bu oyuna Persler tarafından bugünkü şekli verildi.

8.Paraşüt:

Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas'ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.

7.Sabun:

Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Araplardı.

6.Çelik yelek:

ilk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hıristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.

5.Ameliyat:

Ebu'l- Kasım El Zehravi'nin, 10'uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.

4.Akşam yemeği:

Irak'tan İspanya'ya gelen Ali ibn Nafi, 9'uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başladı.

3.Halı:

İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.

2.Çek:

9'uncu yüzyılda Araplar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu.

1.Roket:

Çinlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Araplar oldu.

 

Anahtar Kelimeler: Kültürel Haber Et, Hakının İcadı, İslam Teknolojileri, İslam Ve Teknoloji, Kahvenin İcadı, müslüman icatları, Müslüman Teknolojileri, Müslümanlar Tarafından Yapılan İcatlar, Paraşütün İcadı, Roketin İcadı, Sabunun İcadi, Satrancın İcadı, Top 10 Listesi

mutevaggil , 30/11/2012-22:59 Facebook'ta Paylas