İnsanları, Kuran-ı Kerim'in yüceliğine ya da hak olduğuna inandırmak için ondaki ayetlerle bilim-teknik arasında bağlantı kurarak yapılan irşad ve tebliğ yöntemini normalde sevmem. Bu bana anlamsız gelir genelde. Çünkü Kuran-ı Kerim, Allah'tan son peygamberine (s.a.v) peyderpey inmiş başlı başına bir mucizedir. Ve onun kutsallığı Allah'tan insanlığa inmiş olmasıdır, bu yüzden mukaddes ve mübecceldir.

yıldızlar

Nedense bazı insanlar buna inanmıyor da, örneğin günümüzde  ortada olan bilimsel bir doğrunun on dört asır evvel, Kuran'da yer alması kendilerine daha cazip geliyor. Bilemiyorum, Kuran'ın icazı, belağatı, alemlere nur oluşu, düşünen bünyelere öğüt vermişi yetmiyor da illa fiziksel bir durumu ya da bilimsel bir teoriyi doğrulaması mı gerekiyor?

Ünlü müfessir ve islam alimi Seyyid Kutub'un Kuran'da bilimsellik arayanlarla alakalı çok güzel bir tespiti var. O, bunun anlamsız olduğunu, beyhude bir çaba olduğunu çünkü bilimin bugün doğru bulduğu şeyi yarın yalanlayabileceğini söylüyor.

Fakat son günlerde rast geldiğim bir haber, bu tür muhabbetlerden hoşnutsuz olmama rağmen son derece ilgimi çekti. Çünkü teknolojik icatların aksine astroloji ve gökbilimle alakalı gerçeklerin Kutsal kitabımızda yer aldığını düşünüyorum. Buna bir çok ayet örnek gösterilebilir.

Okuduğum haberin spotu şöyle:

Bilimsel araştırmalar Kur'an'daki bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Kapı çalmasını ve tokmaklanmasını andıran yıldız sesleri, Kur’an-ı Kerim’deki "Tarık"ın manasını ortaya çıkardı.

Ve haber şöyle devam ediyor:

Mısırlı ünlü bilim adamı Prof. Dr. Zağlul en-Neccar (Zaghloul Al-Najjar), yıldız sesinin kaydedilmesi ile Kur’an-ı Kerim’deki bir mucizenin daha aydınlatıldığını belirtti.

Kur’an’ı Kerim’deki Tarık Suresinin buna işaret ettiğini ifade eden Prof. Dr. Zağlul, Arapça olan Tarık’ın manasının "[bir şeye] vurdu" veya "bir şeyi [döğdü/tokmaladı]" anlamındaki taraka fiilinden türetildiğini, bu nedenle, taraka'l-bâb, "kapıyı çaldı/tokmakladı" anlamına geldiğini söyledi.

***

NASA'nın bu buluşuna, Mısırlı profesörün tesptine konu olan ayet ise Tarık Suresinin ilk ayetleri:

1.Yemin olsun göğe ve Târık'a; o, gece gelene /o,tokmak gibi vurana o, /kapı çalana o, çıkıverip de yürek hoplatana.
2.Tarık, bilir misin nedir?
3. O pırıl pırıl parlayan bir yıldızdır.” (Tarık Suresi / 1-)

NASA'nın kaydettiği sesler ise gerçekten ilginç. Bir metronomun tıkırtısı gibi geldi bana. Ne diyelim, Allah büyüktür, Ve O, en doğrusunu bilir.

Anahtar Kelimeler: İslami Haber Ver, Kuran İcaz, Kuran Teknoloji Haberleri, Kuran ve Bilimsellik, Kuranda Bilimsel Gerçekler, Kuranda Geçen İcatlar, Kuranda Tarık, Kuranda Yıldızlar, Kuranın Belağatı, Seyyud Kutub Tefsiri, Tarık Anlamı, Tarık Suresi Meali, Tarık Suresi Tefsir, Tarık Yıldızı

mutevaggil , 01/10/2009-00:04 Facebook'ta Paylas