Bildiğiniz gibi tipografi web tasarımı işinde çok önemli bir yere sahiptir. Tasarım sürecinde işin tipografi yükünü hafifletmek ya da bu konuda işleri hızlandırmak için bazı araçlar kullanıcının hizmetine sunulmuş. İşte size, web tasarım sürecinde tipografi ameliyenizi kolaylaştıracak ve tasarımlarınızı güzelleştirecek, online olarak çalışan on dört tipografi aracı:


1. CSS Type Set
Bu online araç, textinizi görsel olarak şekillendirmeye (yazi tipi, boyutu, rengi, harf aralığı vs...) yararken aynı zamanda bu değişikliklerin css kodunu da size vermektedir.

2.Type Teser
Fontların ekranda nasıl göründüğüne dair karşılaştırmalar yapmaya imkan veren online bir araçtır. Listeden siteye ait temel fontları seçebildiğiniz gibi kendi işletim sisteminizdeki fontları da seçebiliyorsunuz.

3.Type Chart
Bu arac size, tıpkı bir blogdaki yazılar gibi alt alta yerleştirilmiş hazır web tipografi seçenkleri sunuyor, beğendiğiniz kalıbın css kodunu alabiliyorsunuz.

4.What The Font?
Bir çoğunuz ne işe yaradığını biliyor,bilmeyenler de isminden çıkarabilir. Bu araca resim dosyası ya da resim linki kopyalıyorsunuz ve o resimdeki yazı tipini buluyor.

5.Font Strcut
Değişik geometrik şekiller kullanarak, bir grid üzerinde kendi custom fontuzu oluşturabildiğiniz bir araçtır. Üyelik sistemiyle çalıştığını da belirtelim.

6.Baseline Rhythm Calculator
Bir metinde font tipini ve satırlar arası aralığını görsel olarak ayarlayıp karar vermek için güzel bir araç. Sonucun CSS kodunu da kendi üretiyor.

7.PX to EM
Bu ara, Font boyutunun piksel ya da em olarak bir birine göre karşılıklarının ve bir referans size'a göre yüzdeliklerinin yer aldığı bir listeye sahip. Ayrıca kendiniz de değişik piksel ya da em değerlerini girerek karşılığını hesaplayabilirsiniz.

8.Font Burner
Bu aractan bir font seçiyorsunuz, size sitenizin body tag'ina gömmek için bir kod veriyor ve sitenizin fontu seçtiğiniz fontla değişiyor. Ne gerek var, doğrusu merak ettim, fikri olan?

9.Type Navigator
Dünyanın ilk interaktif ve de görsel font araştırma siteymiş. Bu yüzden listeye giriyor herhalde.

10.Font Tester
Ücretsiz bir CSS font karşılaştırma online araç Kolayca font önizlemesi ve karşılaştırma yapabileceğiniz bir yer.

11.Flipping Typical
Bir text giriyorsunuz ve bunu size birçok değişik font (toplam 61 tane olsa gerek) ile gösteriyor. İçlerinden karşılaştırma yapıp hangi fontu kullanacağınıza karar veriyorsunuz.

12.Identifont
İlginç bir araç olan bu uygulamada bir fontu tarifi ediyorsunuz o da bunu bulmaya çalışıyor. Fontu tarif etmek için size sorduğu soruları cevaplıyorsunuz. Sorular; q garfinin kuyruğu nasıl, m harfi köşeli mi yuvarlak mı, dolar işaretinde dikine iki çizgi mi yoksa bir tane mi? vb. şeklinde... Sanki karakolda, fontun robot resmini çizdiriyor gibi.

13.STC Font Browser
Bilgisayarınızda yüklü bulunan bütün fontları bir denem yazısıyla görüntelemek için yapılmış bir araç.

14.Convert TrueType Font to Sifr Flash File
Adında analışıldığı üzere true type fontu flash sifr türüne çeviriyor ve e-mail yoluyla size yolluyormuş.

Anahtar Kelimeler: Tekno Haber, Bedava Fontlar İndir, Font Araçları, Font İndir, Tipografi Nedir, Ücretsiz Font Siteleri, Ücretsiz Güzel Fontlar, Web 2.0 Fontları, Webmaster için Fontlar, Webmasterler için Tipografi Araçları, Yararlı Tipografi Araçları, Yararlı Webmaster Araçları

mutevaggil , 10/11/2009-18:26 Facebook'ta Paylas