Bu isimler de nerden çıktı diyenlerimiz de olacaktır, aaa ben bunları tanıyorum diyenlerimiz de. Bunlar eski fetva kitaplarında yer alan temsili isimler. Bir bakarsınız Amr ile Zeyd arasında, bir bakarsınız Halid ile Beşir arasında anlaşmazlıklar gerçekleşmiştir. Ve bu anlaşılmazlıkları gideren kararkar alınmıştır fetva kitaplarında.

İslam araştırmaları merkezi (İSAM) çok güzel bir çalışma yaparak Üsküdar Mahkemelerinde on altıncı yüzyılda verilen kararları kitaplaştırmış.

haber metni şöyle:

İSAM, Üsküdar Belediyesi ve ahalisinin desteğiyle bu işe kalkışmadan önce defterler dolusu mahkeme kayıtları, depolarda araştırmacıların hizmetine sunulacakları günü beklemekteymiş. Fakat hem işin mali boyutu hem de metinlerin günümüz Türkçesine aktarılması sırasında yaşanacak zorluklar ve hata yapılabileceği korkusu, defterlerin günümüze kadar toplu bir şekilde transkribe edilememesine neden olmuş. Üsküdar civarını kapsayan projenin ilk kitabında on sicil defterine yer verilmiş. Her bir defter, dönemin sosyal hayatına dair en ince ayrıntıları ortaya çıkaran arkeolojik bir kazı aslında. Defterlerde araştırmalara kaynaklık edecek pek çok bilgi mevcut. Hazırlanan indekste kitapta geçen bütün kelimelere yer verilmiş.

Böyle eski mahkeme kayıtlarını hep okumak istemişimdir. Orhan Pamuk'un Sessiz Ev romanındaki bir karakter gebze arşivine girip böyle kayıtları okuyordu. O zamandan beri keşke ben de eski mahkeme kayıtlarına ulaşabilseydim diye düşünürüm.

Sözün özü, bence çok faydalı ve emek verilen bir eser olmuş. İSAM!ı ve çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ederim.

ISAM sitesinden konuyla bilgi almak için Tıklayınız

--

tags: fetva örnekleri, mahkeme kayıtları, osmanlıda mahkeme, kadı, fetva

Anahtar Kelimeler: Kitap, büyük fıkıh kitapları, fıkıh alimleri

mustasim billah , 18/01/2009-09:12 Facebook'ta Paylas